Fort Gerharda w Świnoujściu, do nieda...
Na początku XX wieku do momentu wybuc...
Oryginalnym zabytkiem Świnoujścia są ...
Stawa Młyny to jeden z rozpoznawczych...
Ciekawym zabytkiem kościelnym jest za...
Atrakcje
 
Sponsor główny: Polskie LNG Patroni:
zp.pl
Urząd Morski w Szczecinie Fundacja Bielik
Projekt i wykonanie: Infoman
Latarnia w Świnoujściu

Dzień latarnika

Od kilku lat obchodzone jest w Polsce światowe święto latarnictwa. Mimo daleko już rozwiniętej techniki, która udostępnia kapitanom wszelkich jednostek najbardziej nawet dokładne urządzenia nawigacyjne, latarnie morskie nadal pełnią ważną rolę w świecie marynistyki. Wspomniane już święto jest najlepszym dowodem na to jak postrzegane są dziś te magiczne budowle.


Trzecia niedziela sierpnia jest dniem kiedy oczy zarówno marynarzy, fascynatów żeglarstwa, jak również turystów są zwrócone w kierunku budowli, na których szczycie rozpala się wyraźne światło. Latarnia morska w Świnoujściu jest miejscem gdzie możecie Państwo poczuć tą niezwykłą atmosferę. Całe wydarzenie organizuje świnoujski oddział Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.

 

Latarnia w Świnoujściu
Latarnia w Świnoujściu

 

W roku 2011 część oficjalna została zorganizowana przy „Dębie Latarników”, który dziś znajduje się na terenie szkoły podstawowej nr 2 w dzielnicy Warszów. Obok przemowy prezydenta miasta  Świnoujście oraz dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, dokonano odznaczeń honorowego członka Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, odsłonięto pamiątkową tablicę przy „Dębie Latarników”. Odbyła się również promocja książki „Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża” autorstwa Antoniego F. Komorowskiego, Iwony Pietkiewicz i Adama Szulczewskiego. Całość oficjalnej części zwieńczył koncert orkiestry, a zgromadzonych gości zaproszono na festyn, który zorganizowano u podnóża świnoujskiej latarni.W całym wydarzeniu mógł wziąć udział każdy, a dodatkową zachętą była możliwość bezpłatnego zwiedzania latarni morskiej i ekspozycji powstającego wewnątrz muzeum.

 

Zapraszamy Państwa również za rok, by świętować kolejny dzień latarnika. O dokładnych terminach
i programie obchodów poinformujemy w stosownym czasie.

< 1/1 >